AUTYZM AKTY PRAWNE

Witam serdecznie, jestem mamą 8 letniego chłopca z całkowitymi zaburzeniami rozwoju. Głównym zadaniem tego bloga będzie problem z orzecznictwem ds. Niepełnosprawności dzieci autystycznych, problemem biurokracji i administracji. W moim odczuciu i oparty na moich negatywnych doświadczeniach, uważam to za duży problem tysięcy rodziców w Polsce, który pragnę propagować.
Zapraszam wszystkich chętnych do podzielenia się swoimi problemami dotyczącymi tym tematem.
Poniżej polecam zapoznać się z aktami prawnymi, które warto znać. Dlaczego warto je znać? Ponieważ nie znając swoich praw, nie jesteś w stanie nic wyegzekwować.
Najważniejszy dokument obowiązujący w Polsce:
Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483 Konstytucja RP
Kolejny godny uwagi:
Dz.U.1991.120.526 Konwencja o prawach dziecka
Akty prawne dotyczące orzekania o niepełnosprawności:
Dz.U. 2003 nr 139 poz. 1328 Orzekanie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
Bardzo ważne dotyczące orzekania dzieci:
Dz.U. 2002 nr 17 poz. 162 Orzekanie osób niepełnosprawnych do 16 roku życia

Komentarze

  1. Witam serdecznie jestem mamą 9 letnie Julki z Zespołem Aspergera, na komisje stawaliśmy 2 raz w naszym życiu, za pierwszym razem nie miałam pojecia o żadnych świadczeniach ani zasiłkach w ogóle miałam nie wielką wiedzę na temat przypadku córki. BylisBy świeżo po diagnozie i szok po niej na tamtnt czas jeszcze nie minął. Po dwóch latach przyszedł czas na ponowną komisję i pełna nadziei starałam się opowiedzieć Pani jak bardzo walczymy o córkę i jak wiele zmienilo się przez ostatnie dwa lata, ale Pani psycholog interesowało jedynie czy córka potrafi sama się ubrać. Po 4 powtórzeniu pytanie odpowiedziałam że tak ale tylko i wyłącznie jak stoję obok i ciągle przypominam o tym. Córka w ogóle nie chciala z Panią rozmawiać. Myślałam że otrzymamy punkt 7 a tu odmowa. Zostało mi 7 dni na odwołanie się do Wojewódzkiej prosze o pomoc ja już opadlam z sił i tracę wiarę że będzie lepiej. Moj e-mail paulinarutkowska11@gmail.com Z góry dziękuję za każdą pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  2. witam.ja juz walcze poltora roku sad haha opis bieglej ok.wzon zaprzeczyl opinia uzupelniajaca niemam pojecia.wedlug mnie dzieci traktowane sa jak przedmioty

    OdpowiedzUsuń
  3. Właśnie odebrałam decyzję bez punktu 7 co gorsza bez 12-C ale na 3 lata za to ma inne punkty i 8 i 6 i 5 na tak a ma przyznane na astmę gerd niedosluch lekki a na za i si i adhde rzs nie odwoływać się

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam, w środę będę odbierać orzeczenie. Córką 3 lata autyzm obawiam się nie przyznania pkt 7 co przyznam szczerze ułatwiłoby mi terapię dziecka do czasu podjęcia nauki w szkole i na tym najbardziej mi zależy. Córką ma predyspozycje do poprawy stanu, ale wszelkie terapię dopiero zaczynamy bo do tej pory nikt nic nie wiedział i nie potrafił zdiagnozowac, dopiero po wizycie w fundacji wszystko się wyjaśniło. Jak mogłabym się odwołać od decyzji na co się powołać, czy to przyniesie jakikolwiek pozytywny skutek przy autyzmie? Bardzo się denerwuje, w innym przypadku i tak nie podejmę pracy bo terapie wymuszają moją obecność dwa razy w tygodniu albo więcej i o porach w których z reguły pracuje każdy. A pracodawcą z miejsca nie przyjmie takiej osoby tym bardziej, że na mnie spadł obowiązek odbioru dziecka z przedszkola jak i zawożenie jej. Czy uwzględnić moja rzeczywistość co do samodzielności i egzystencji dziecka? Czy moje słowo nie jest ważne wobec słowa pani przedszkolanki? Napisała w opinii że dziecko jest samodzielne, a ja w domu mam duże problemy żeby dziecko normalnie jakąkolwiek aktywność podjęło samodzielnie, czy to jedzenie nie domaga się potrafi cały dzień do toalety nie pójść trzeba jej onwiwlu rzeczach przypomninac i wręcz namawiac, zawsze zaczyna się ogromnym krzykiem, buntem, niechęcią.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WZORY ODWOŁAŃ OD ORZECZEŃ

JAK UZYSKAĆ ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI